Kutatócsoportunk Gángó Ambrus, Alpár Donát és Galik Bence vezetésével az International Journal of Cancer-ben megjelent közleményben publikálta az ibrutinib terápia hatására létrejövő klonális evolúció jelenségét vizsgáló kutatásunk eredményeit chronicus lymphoid leukaemiában (CLL). Az ibrutinib terápia a relabáló/ refrakter CLL kezelésében az utóbbi évek nagy áttörésének tekinthető, azonban mára a hosszú kezelési idő eredményeként egyre több betegnél kell számolni a rezisztencia kialakulásával, melynek mechanizmusa még csak részleteiben ismert.

A terápia által indukált evolúció jelenségének behatóbb megismerésére közleményünkben az ibrutinib terápiában részesült 30 magyar betegtől a terápia megkezdése előtti, valamint utáni mintákat hasonlítottuk össze 30 gén mutációs státuszát vizsgálva. A terápia hatására a daganatos sejtek dinamikus klonális változáson mentek keresztül: egyes gének mutációinak előfordulása csökkent, míg számos mutációé nőtt. Az ismerten terápia rezisztenciát okozó gének, a BTK és PLCG2 esetében több rezisztenciát okozó, ezidáig nem publikált mutációt is azonosítottunk. A BTK és PLCG2 mutációk kizárólag a kezelés utáni mintákban fordultak elő, és ezen mutációk megjelenése már több mint 10 hónappal a klinikai relapszus kialakulása előtt kimutatható volt. A BTK és PLCG2 mutációin kívül a RIPK1, NFKBIE és XPO1 mutációi szintén kizárólag a kezelés utáni mintákban jelentek meg.

A közlemény mely az említetteken kívül az ibrutinib terápia hatására indukálódó klonális szelekció egyéb, elsőként általunk megfigyelt folyamatait is részletezi, a kiadó honlapján teljes terjedelmében olvasható.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.