Június 26-án Intézetünk adott otthont a Magyar Hematológiai és Transzfúziológiai Társaság (MHTT) onkohematológiai molekuláris diagnosztika munkacsoport soron következő ülésének a debreceni Laboratóriumi Medicina Intézet, az Országos Vérellátó Szolgálat Molekuláris Diagnosztika laboratóriuma, a pécsi Patológiai Intézet, a szegedi Orvosi Genetikai Intézet, valamint munkacsoportunk részvételével.
Az ülés során áttekintettük a krónikus myeloid leukémia (CML) molekuláris monitorozása kapcsán zajló BCR-ABL1 mennyiségi kimutatás standardizációs folyamatának aktuális teendőit. E program keretén belül valamennyi laboratórium laboratórium metodikáját szinkronizáltuk a nemzetközi ajánlásokkal, valamint az egyes laborok által mért adatok jobb összehasonlíthatóságának érdekében úgynevezett konverziós faktorok is meghatározásra kerültek. A munkacsoport csatlakozott továbbá a nemzetközi EUREKA projekthez, amelynek célja 5000, CML-ben szenvedő beteg molekuláris monitorozási adatainak összegyűjtése Európában.
A legfrissebb eredményeket a program hazai koordinátora és témavezetője, Dr. Andrikovics Hajnalka (OVSZ) mutatta be. Dr. Kajtár Béla (Patológiai Intézet, Pécsi Tudományegyetem) előadásában a BCR-ABL1 monitorozás legújabb laboratróriumi ajánlásainak részleteit tárgyalta, valamint a betegek korai molekuláris válaszaival kapcsolatos tudományos együttműködésünk aktuális eredményeit ismertette.
Dr. Bödör Csaba kezdeményezésére a CML monitorozása kapcsán zajló programhoz hasonlóan, egy országos projekt indul a klonalitás vizsgálatok (T-sejt receptor génátrendeződés és Immunglobulin génátrendeződés) harmonizációjának céljából. A munkacsoport a vizsgálatok standardizációján túl egy ajánlást fogalmaz majd meg e vizsgálatok kivitelezésének mikéntjéről, valamint pontos indikácós köréről.
E vizsgálatokkal kapcsolatban a megbeszélésen Dr. Csernus Balázs (Semmelweis Egyetem, I. sz. Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézet) tartott előadást, amelyben a T-sejt receptor génátrendeződés vizsgálatok érzékenységét taglalta.
A munkacsoport ülése során megbeszéltük az aktuális és jövőbeli lehetséges tudományos együttműködéseket is és örömmel várjuk a következő munkacsoport ülést.
[slb_exclude][/slb_exclude]